Biz Kimiz

2009 yılından bu yana Biyokimyagerler Derneği ailesi olarak meslektaşlarımızın haklarını savunmaya, dünyanın dört bir yanından meslektaşlarımızı bir çatı altında toplamaya çalışıyoruz. Peki Biyokimyager nedir? Biyokimyager unvanı kimlere verilir? İş imkanları nelerdir? Birlikte inceleyelim.

Biyokimyager Kimdir

Biyokimyager; canlıların ve canlıları ilgilendiren makromoleküller(proteinler, lipidler, karbohidratlar ve nükleik asitler) başta olmak üzere tüm moleküllerin kimyasal özelliklerinin açığa çıkarılması, yapı tayinlerinin yapılması ve bu moleküllerin birbiri ile olan etkileşimi sonucu açığa çıkan metabolizma üzerinde çalışan ve farmakolojik bilimler, biyoteknoloji (gen teknolojisi, fermantasyon teknolojisi, vb.) nanobiyoteknoloji, biyomalzemeler, omics teknolojileri, biyosensörler, biyoinformatik, beslenme, kozmetik, gıda, tarım, tekstil ve çevre ile ilgili konularda analiz, araştırma, uygulama ve geliştirme yapan kişidir.

Biyokimyager Ünvanı Kimlere Verilir

2021 itibariyle toplam 4 üniversitede “Biyokimya” bölümü bulunmaktadır. Belirtilen üniversitelerin “Biyokimya” bölümünden mezun olan kişiler “Biyokimyager” unvanına sahip olur.

 • 1996- Ege Üniversitesi (İzmir)
 • 2011- Cumhuriyet Üniversitesi (Sivas)
 • 2013- Selçuk Üniversitesi (Konya)
 • 2013- Dumlupınar Üniversitesi (Kütahya)

Biyokimyager Neler Yapabilir, İş İmkanları Nelerdir?

 1. Biyokimyagerler “Kimyager” statüsü ile özel sektörde çalışabilirler. (Ar-Ge, Üretim, Kalite Kontrol, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı)
 2. Biyokimyager olarak özel sektörde yönetmeliklere bağlı çalışabilirler ve bu konuda danışmanlık hizmetleri verebilirler. (Kozmetik Yönetmeliği, Gıda ve Gıda ile Temas eden iş yerleri yönetmeliği)
 3. Biyokimyagerler “Kimyager” denkliği ile kamuda çalışabilirler. (Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı)
 4. Multidisipliner ve inovatif güncel konular üzerine aldıkları lisans eğitimleri sayesinde Yaşam Bilimleri anabilim dalları başta olmak üzere çok çeşitli alanlarda başarılı bir şekilde akademik kariyer yapabilirler.
 5. Çeşitli alanlarda faaliyet gösteren firmalarda Satış, Marketing, Alım, Tedarik Zinciri Yönetimi gibi alanlarda çalışabilirler.
 6. Formasyon alarak öğretmenlik yapabilirler. (Lisans derecesi ile formasyon hakkı tanınan durumlarda)

Biyokimya Mezunları Neler Yapıyor

 • Farklı akademik alanlarda (Tıp (Onkoloji, Nörobilim, Tıbbi Biyokimya, Fizyoloji, Biyoistatistik, Ziraat, Eczacılık, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Kimya, Beslenme ve Diyetetik, Su Ürünleri, Nükleer Bilimler, Biyomedikal Mühendisliği…)
 • Kamu Kurumlarında (Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı)
 • İlaç sektöründe (Arge, Kalite Kontrol, Üretim, Klinik Araştırmalar, Tıbbi Mümessil)
 • Tıbbi Cihaz ve Tanı sektöründe (Aplikasyon uzmanlığı, Teknik servis, Arge, Satış, Laborant)
 • Gıda ve Hayvancılık sektöründe (Kalite laboratuvarı, Kalite yönetim sistemi sorumlusu)
 • Kimya sektöründe (Satınalma, Satış, İSG uzmanlığı, Güvenlik Bilgi Formu Hazırlama Uzmanı, KDU)
 • Eğitim kurumlarında (Özel kurumlarda öğretmenlik, Proje danışmanlığı, Teknoloji transfer uzmanlığı)
 • Diğer kategorilerde (Tıp doktorluğu, Avukatlık, Bankacılık, Reklamcılık, Arıcılık, Tarım, Özel sektörde idari pozisyonlar…)

Kariyerine devam eden mezunlarımız bulunmaktadır.